ŠAUKĖNŲ PARKAS
Šaukėnų parko planasAdresas: Šaukėnų mstl. Kelmės r.
Plotas – 7 ha.
 
Šaukėnai – gyvenvietė prie Šonos ir Ilgos upelių, 15 km į rytus nuo Užvenčio, 30 km į pietvakarius nuo Šiaulių. Dvaras – į pietvakarius nuo gyvenvietės.
Šaukėnų dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas jau XV a., kai čia šeimininkavo Šemetos. 1499 m. dvarui išrūpinta teisė laikyti dvi karčemas ir rengti turgus. Dvarą yra valdę ir Jelenskiai, ilgai – Gorskiai. 1931 m. jame kurį laiką buvo įsikūrusi žemės ūkio mokykla. Vėliau čia veikti pradėjo Šaukėnų tuberkuliozės sanatorija, po kurio laiko – psichiatrijos ligoninė. Jos teritorija buvo aptverta aukšta siena ir pradėta saugoti.
Šaukėnų parką XIX a. pr. įkūrė didikų Gorskių giminė. Jis garsėjo ąžuolų alėjomis, tvenkiniais ir čia gyvenusiomis gulbėmis. Didžioji parko dalis yra už ligoninės teritorijos ribų.
Parkas mišraus suplanavimo su vyraujančiais peizažinio parko elementais. Pietiniame pakraštyje, greta sodo, ant pakilimo – rūmų pastatas. Į rytus nuo jų įrengtas atskiras parteris su kilpa priėjimui iš rytų ir šiaurės. Išliko mažalapių liepų ir paprastųjų ąžuolų alėjos, būdingos geometriniams parkams.
Peizažinėje parko dalyje yra vienas didesnis ir du nedideli tvenkiniai. Įrengta apžvalgos kalvelė, apskritos formos žalioji pavėsinė. Iš egzotinių medžių parke auga europiniai maumedžiai (aukštis 22–26 m, skersmuo 52–84 cm), senos didžialapės liepos, vakarinės tujos.
Iš vietinių medžių žaliuoja mažalapė liepa, paprastasis klevas, paprastasis uosis, paprastoji eglė, paprastoji pušis, paprastoji ieva. Už ligoninės teritorijos yra senas vaismedžių sodas.
Nuo 1958 m. Šaukėnų dvaras pradėtas saugoti valstybės.
1986 m. jis paskelbtas vietinės reikšmės gamtos paminklu.

 


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras

Tinklalapis atnaujintas 2014.08.03