KRUOPIŲ PARKAS

Adresas
Kruopiai, Akmenės r.
Plotas – 3, 3 ha.
 
Pirmosios žinios apie Kruopius surastos 1555–1571 m. Dabikinės dvaro inventorinėse knygose. Dvaras atsirado kiek vėliau. 1786 m. Kruopių dvarininkas Špulkinas pastatė medinę bažnyčią ir ėmė kurti parką. Paskutinieji iš Špulkinų giminės atstovų palaidoti Kruopių bažnyčios rūsiuose.
Prieš Pirmąjį pasaulinį karą dvarą valdė Purinai. Vėliau centrinius rūmus su ūkiniais pastatais ir apie 40 ha žemės nusipirko Liekiai. Greitai jie nusigyveno, dvaras buvo parduotas iš varžytinių, pastatai nebuvo tinkamai prižiūrimi, dalis jų sudegė.
Mišraus suplanavimo Kruopių dvaro parkas šalia rūmų įkurtas XVIII-XIX a. Anksčiau kartu su vaismedžių sodu jis sudarė apie 20 ha. Čia buvo du tvenkiniai. Juose augindavo žuvis. Parką iš dviejų pusių supa kanalai. Pakraštyje – Antrojo pasaulinio karo metais žuvusių karių kapai. Sovietmečiu šalia parko buvo įrengtas didelis tvenkinys, parke – nedidelė vasaros estrada, suformuotas takų tinklas. Šiuo metu parkas gerokai apleistas.
Iš atvežtinių medžių čia auga stambiausias Lietuvoje amūrinis kamštenis (aukštis – 18 m, skersmuo – 82 cm), keli maumedžiai, paprastasis kaštonas. Iš vietinių medžių – paprastasis klevas, mažalapė liepa, paprastasis uosis, baltasis ir trapusis gluosnis, paprastoji eglė, paprastoji pušis, drebulė, grauželinė gudobelė, baltasis ir trapusis gluosniai, paprastasis ąžuolas ir nemažai kitų.

© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras

Tinklalapis atnaujintas 2014.08.03