Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

„Žemaičių žemė“. 2007 m. Nr. 1

Raseiniuose auga kūrėjai
 
Gintarė Borkertaitė
 
Akis seka kiekvieną brūkšnelį, pieštukas lengvai ir greitai bėga popieriumi; įdomus ir tvirtas būna šitaip kuriantis vaikas. Žiūri į jį ir supranti, kad teisingai kalba tie, kurie ragina semtis išminties iš vaikų piešinių, kūrybos šaltinių, ieškoti jų, piešti kartu su vaikais. Paprastas ir kartu visai nepaprastas tas mažųjų pasaulis...
Jei tik turėsime kantrybės su jais dirbti, visada sulauksime gyvos, įdomios vaikų kūrybos. Kaip jie puikiai jaučia gamtą, mato ir suvokia jos nepakartojamą grožį, moka nuoširdžiai džiaugtis laikinomis žavesio akimirkomis! Vaikai ne žodžiais, o spalvomis ir formomis pasako nesumeluotą tiesą apie mus supantį pasaulį.
Raseinių meno mokyklos dailės klasė gyvuoja antrus metus. Čia dirbantys pedagogai siekia taip organizuoti ugdymo procesą, kad dailei gabūs vaikai turėtų pačias palankiausias sąlygos sugebėjimų ir įgūdžių lavinimui.
Mokykloje dėstoma tapybos programa – tai spalvų mokslo pradmenys, pagrindinės tapybos technikos, eksperimentai, skatinantys pamatyti ir pajusti spalvos galią bei kalbą.
Piešimo programa – piešimo pagrindų, kompozicijos, linijos, dėmės, šviesos ir šešėlio, formos, tekstūros, proporcijos pasirinkimo galimybių studijos, akcentavimas, grafikos technikų įvaldymas.
Skulptūros programa – trimatiškumo studijos, skulptūrinės formos kūrimas, komponavimas, kuris priklauso nuo įvairių medžiagų pažinimo ir įvaldymo, bendros kompozicijos ir objekto tektonikos pajautimo.
Integruotos meninės raiškos programą sudaro teminiai bendrosios kultūros, specializuoti kūrybinės raiškos, tiriamieji kultūros reiškinių ir personalijų projektai bei teminės parodos-projektai. Mokykloje rengiamos vaikų darbų parodos, ruošiami referatai, organizuojamos ekskursijos, akcijos, įvairios fotosesijos, susitikimai su įdomiais žmonėmis, kuriami videoprojektai.
Siekdami moksleivius nukreipti savarankiškam kūrybiniam darbui, suteikti postūmį jų vaizduotei, mąstymui, įžvalgumui ir kartu suformuoti suvokiantį, aktyvų dailės vartotoją, atsakingą už kultūros vertybių likimą ir jų pratęsimą, 2006 m. pabaigoje Raseinių krašto istorijos muziejuje organizavome savo auklėtinių vasaros mokomąją praktiką. Pagrindinis jos tikslas buvo padėti mokiniams tapti tikrais savo krašto piliečiais, tautinės kultūros, papročių ir tradicijų puoselėtojais bei tęsėjais. Įtvirtinant vaikų dailės istorijos ir teorijos žinias, juos pabandyta geriau supažindinti su gimtojo krašto kultūra, esminėmis gyvenimo vertybėmis, kad tai jie derintų praktinėje, kūrybinėje, kultūrinėje veikloje.
Jaunieji dailininkai muziejuje dirbo visą dieną. Jie stengėsi geriau susipažinti su turtingomis mūsų krašto žemės dirbimo, sodininkystės, gyvulių auginimo, įvairiausių amatų ir verslų tradicijomis, senąja architektūra, tautodaile, tautosaka, buities rakandais. Bendraudami su vaikais, muziejininkai stengėsi juos supažindinti ir su mūsų protėvių pasaulėvaizdžiu, jų gyvenimo filosofija, morale.
Praktikos užsiėmimai prasidėjo piešimo eskizais. Nusipiešti eskizą – tai užsirašyti mintis. Piešinys yra svarbiausia bendravimo priemonė. Geras paveikslas neatsiranda savaime. Dažniausiai jam reikia keletos eskizų ir parengiamųjų studijų. Moksleiviai komponavo būsimas studijas, ieškojo tinkamiausių meninių išraiškų, kūrė įvairiomis piešimo technikomis. Tie, kurie yra labiau pamėgę tapybą, galėjo vietoje daryti akvarelės ar guašo etiudus. Edukacinės programos „Lino kelias“ įkvėpti, moksleiviai gamino originalias floristines miniatiūras iš spalių ir sėmenų, lininius (pakulų) rankų darbo popieriaus lakštus, o savo padarytais pinikais net pasipuošė. Visas kūrybinis procesas buvo įamžinamas nuotraukose. Tą dieną gimė ir naujų veiklos idėjų: mokiniai pasakė, kad kitais metais jie norėtų susitikti su rajone dar gyvenančiais šio krašto tradicinių amatų meistrais, kad vertėtų pakalbinti ir nufilmuoti dainuojamosios ir pasakojamosios tautosakos pateikėjus, kad būtų galima sukurti iliustracijų senosioms šio krašto dainoms...
Mokomoji praktika davė gražių rezultatų. Moksleiviai atrado kelią į muziejų. Gilinantis į krašto istoriją, keičiasi jaunų žmonių poreikiai, pažiūros. Vaikai dabar noriau lanko parodas, kuria naujus projektus, dalyvauja įvairiuose rajoniniuose ir respublikiniuose piešinių konkursuose, etnokultūrinėse, pažintinėse, kūrybinėse ekspedicijose. Menas – galinga dvasinio asmenybės turtinimo priemonė. Žmogaus sukurtos formos – ilgaamžės civilizacijos raidos rezultatas. Smagu matyti muziejuje saugomus šio krašto žmonių sukurtus darbus, džiaugtis jų idealiomis formomis. Tą mūsų mokyklos auklėtiniai jau pajuto. Praktikos metu atlikti kūriniai buvo pateikti tarptautiniam fotografijos konkursui „Muziejaus susitikimai“ (Lenkija). Respublikiniame fotografijos konkurse „Stop kadras: mes – europiečiai“, skirtame Lietuvos narystės Europos Sąjungoje antrosioms metinėms, dalyvavo ir už meniškiausias nuotraukas buvo apdovanota moksleivė Rūta Zentelytė.
Savo sukaupta patirtimi dalinomės tarptautinėje dailės mokytojų konferencijoje „Vaikas-kūryba-mokytojas“ (2006 m. birželio 30 d., Raseiniai). Joje šios publikacijos autorė perskaitė pranešimą „Raseinių meno mokyklos dailės klasė“. Šiame renginyje susipažinta ir su kitose pasaulio šalyse taikoma vaikų meninio ugdymo metodika.
2006 m. rugsėjo 28 d. Raseinių krašto istorijos muziejuje vyko baigiamasis Europos paveldo dienų renginys – diskusija „Miestų, miestelių istorinė praeitis. Jos išsaugojimo perspektyvos“. Ta proga muziejuje buvo surengta fotografijų ir moksleivių piešinių paroda „Ariogalos krašto kryždirbystė“ bei ekspedicijos metu sukurtų kryžių ir skulptūrų (iš muilo) parodėlė. Meno mokyklos dailės klasės mokiniai surengė ir netradicinių karpinių parodą – „Kryžiai“.

 


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2007.03.18.
Pastabas siųskite adresu: samogit@delfi.lt

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija