Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

 
Rudnia
Rudnia – Varėnos rajono savivaldybės kaimas prie Ūlos upės, apie 20 km į pietus nuo Varėnos, gražioje vietoje palei Ūlos upę.
Maždaug iki XVIII a. vidurio ši gyvenvietė buvo vadinama Ūla (kai kuriuose dokumentuose – ir Venglone) o Ūlos upė – Dubu.
Spėjama, kad Ūlos gyvenvietė Rudnia pradėta vadinti tada, kai joje XVIII a. buvo įkurta geležies liejykla. Geležis čia buvo lydoma iš atvežtinės bei vietinės balų geležies rūdos, kurią kasė Pajurkių pievoje ir palei Nočios upelį, ties Bieliūnais.
Rudnios kaimas priklausė valdiškam Kaniavos girininkijos dvarui. Jo falvarkus išnuomodavo  atskiriems nuomotojams.
1784 m. Kaniavos girininkijos seniūniją valdė Lydos apskrities maršalka (apskrities vadovas, viršininkas) Aleksandravičius. Jam dar priklausė ir Daržininkų, Krūklių, Druckūnų, Rudnios, Lynežerio, Kašėtų, Noškūnų bei kai kurie kiti kaimai.
Pagal 1798 m. inventoriaus žinias, geležies liejyklą nuomojo ir kartu joje dirbo 5 asmenys. Jie valstybei per metus kiekvienas mokėjo 60 auksinių už pačią liejyklą.
XIX a. I p. geležies lydymo apimtys dvarų liejyklose labai sumažėjo, nes geležį  buvo pigiau įsivežti, negu gaminti vietoje. Laikui einant liejykla Rudnioje sunyko.
Su Rudnio kaimo istorija yra susiję šie kunigaikščiai  Oginskiai: Simonas Karolis Oginskis (apie 1620–1699), Marcijonas Marianas Aleksandras Oginskis (1632–1690), Boguslavas Kazimieras Oginskis (apie 1669–1730).

Pagal literatūros šaltinius parengė Danutė Mukienė

 


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.09.28 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija