Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

 
Justinavas (Vainežerio kaimas Lazdijų rajone)

Vainežeris – Lazdijų rajono savivaldybės kaimas Ančios ežero vakarinėje pakrantėje, Veisiejų regioninio parko teritorijoje. Čia, Ančios ežero pusiasalyje, yra išlikę „Okopka“ vadinamas Vainežerio senovės gynybinis įtvirtinimas. Gyvenvietę puošia parkas.

Su šia vietove yra susijęs kunigaikščio Mikalojaus Pranciškaus Oginskio (apie 1651 / 1663–1715) gyvenimas.

Vainežeryje yra išlikę buvusio Justinavo parkas, kuriame auga ir retų, iš svetur į mūsų kraštus atvežtų   medžių, tarp jų pilkasis kėnis ir europinis maumedis. Čia yra išlikęs ir dvaro teritorijoje buvęs ežerėlis. Vainežerio buvusio dvaro sodybos kompleksas yra įrašytas į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą bei paskelbtas Valstybės saugomu, dendrologinę vertę turinčiu gamtos paveldo objektu.

Šio dvaro buvusiuose rūmuose, kuriuos tuo metu valdė Ignacas Ablamavičius, mirė 1831 m. gruodžio 23 d., sukilimo dalyvė grafaitė Emilija Pliaterytė, kuri palaidota Kapčiamiesčio senosiose kapinėse. Buvusio Justinavo dvaro gyvenamojo namo kiemelyje stovi Evaldo Pauzos sukurtas paminklas Emilijai Pliaterytei.

Informaciniuose leidiniuose skelbiama, kad Vainežerio dvaro parkas  yra vienas patraukliausių ir lankomiausių objektų ne tik Veisiejų regioninio pako teritorijoje, bet ir visame Lazdijų rajone. Tai lemia kraštovaizdžio grožio ir istorinių vingių dermė.

Vainežerio dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Jo šeimininkais XVI–XIX a. yra buvę: didikas V. Kopočius, M. Oginskis, J. Masalskis, M. Žinevas, Tiškevičius, I. Ablamavičius. Rūmai Vainežeryje iškilo, parkas buvo įrengtas XVIII amžiuje. Dvaro teritorijoje augo du sodai, buvo medelynas. Dvaro žemės buvo „išparceliuotos“ 1922 metais.

Pagal literatūros šaltinius parengė Danutė Mukienė

 


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2015.01.02 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija