Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

ŽEMAITIJOS MUZIEJŲ SKIRIAMIEJI BRUOŽAI 

Užvenčio muziejusSvarbiausias Žemaitijos muziejų skiriamasis bruožas yra tas, kad čia darbas organizuojamas, ekspozicijos rengiamos taip, kad muziejai ne kartotų, o papildytų vienas kitą ir taip žmonėms, besidomintiems šio regiono istorija, dabartimi, pateiktų kiek tai įmanoma platesnę Žemaitijos panoramą nuo seniausių laikų iki šių dienų.

Telšiuose įsikūrusiame centriniame Žemaitijos muziejuje"Alka” dėmesys koncentruojamas į krašto istoriją ir dvarų kultūrą.

Plungėje ­ plati žemaičių meno panorama.

Kretingos muziejus, įsikūręs gražiai restauruotuose Tiškevičių rūmuose, yra vienas iš gražiausių muziejų šiame krašte ir nukelia Orvydų muziejus (Kretingos raj. Salantai)lankytojus į tą aplinką, kuri vyravo Žemaitijos dvaruose ir rūmuose, kai čia klestėjo bajoriškoji kultūra. Šiose patalpose yra įsikūręs itin turtingas savo augmenija žiemos sodas.

Palangos grafų Tiškevičių rūmuose jau keli dešimtmečiai veikia vienas iš seniausių ir turtingiausių pasaulyje gintaro muziejus, ypač patraukiantis lankytojus unikalia gintaro grynuolių, inkliuzų ir šiuolaikinių gintaro dirbinių ekspozicijomis. 

Mažeikiuose, Skuode, Tauragėje, Bukantėje, Papilėje, kitose vietose veikiantys mažesni muziejai dėmesį koncentruoja į tų vietų istoriją, pateikia platų pasakojimą apie žymiausius meno, mokslo ir visuomenės veikėjus, kilusius iš tų rajonų.

Žemaitijos muziejų tinklą jau artimiausiais metais numatyta išplėsti.

Varniuose, baigiamame restauruoti kunigų seminarijos pastate, planuojama įrengti Žemaitijos vyskupystės istorijos ir meno Orvydų muziejuje muziejų 

Palaipsniui naujam gyvenimui prikeliamas ir pats Varnių miestelis. Varniuose 1990 metų vasarą priešais buvusius Žemaičių vyskupo M.Valančiaus namus atstatytas paminklas M. Valančiui. Restauruota ir pokario metais buvusi uždaryta viena iš seniausių Žemaitijoje Šv. Aleksandro bažnyčia, na, o šalia restauruotos kunigų seminarijos artimiausiais metais turėtų iškilti paminklas Žemaičių vyskupui M. Giedraičiui ir kanauninkui M. Daukšai, kurių pastangomis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo išleista pirmoji lietuviška knyga (1595 m.) ­ iš lenkų į lietuvių kalbą išverstas Ledesmos Katekizmas, kuris buvo skirtas Žemaičių vyskupystei, o 1599 m. garsusis Postilės vertimas kartu su M. Daukšos prakalba.

 

Danutė Mukienė
Nuotraukos Danutės Mukienės ir Jono Danausko


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras.
Tinklalapis atnaujintas 2014.09.01 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija