Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KUNIGAIKŠČIAI OGINSKIAI

Viktorija Oginskytė-Žynievienė (mirė 1830 m.)
 


Viktorija Oginskytė-Žynievienė (taip jos pavardė užrašyta ant Veisiejų bažnyčios epitafinės lentos, o kai kuriuose kituose rašytiniuose šaltiniuose ji vadinama Viktorija Oginskaite-Zynieviene arba Žyneviene) buvo Veisiejų dvaro (Lazdijų rajonas) savininkė. Veisiejuose stovinčią mūrinę Šv. Jurgio bažnyčią, dar vadinamą Dainavos katedra, kurią XVIII a. pab. pradėjo statyti, vėliau, įsigijęs Veisiejus, statė M. Žynievas, 1817 m.) užbaigė statyti V. Oginskytė-Žynevienė.

Veisiejų valdą 1790 m. iš Masalskių nusipirko V. Oginskytės-Žynievienės vyras – prancūzų kilmės generolas, Beržininkų seniūnas Matas Žynievas (Zinievas). Kai M. Žynievas 1814 m. mirė, Veisiejų valda perėjo jo žmonos V. Oginskytės-Žynievienės nuosavybėn.

Žynievai vaikų neturėjo. P. Oginskytė-Žynievienė savo turtą testamentu paliko kunigaikščiui Tadui Antonijui Oginskiui (1798–1844). Jis buvo vedęs  Mariją Teklę Rönne-Borevičienę  (1804?–1897), kilusią iš Renavo dvaro (Žemaitija).

Veisiejų bažnyčioje kabo Tado Oginskio epitafija su herbu  Oginiec, aprėmintu  akantų lapais ir spiralėmis, kukli kunigaikštienės Marijos Oginskienės epitafijos plokštė iš akmens, graviruotu įrašu, auksuota, apie 1897 metus. Bažnyčios rūsyje yra restauruota ir lankytojams atvira atsitiktinai rasta bažnyčios fundatorių Viktorijos ir mato Žynievų bei Marijos ir Tado Oginskių kripta. Ypač prabangus kunigaikščio Tado Oginskio karstas su sarkofagu. Šalia jo – kunigaikštienės Marijos Oginskienės karstas (be sarkofago). Ši kripta rasta atsitiktinai. Generolienės V. Oginskytės-Žynievienės palaikai buvo atpažinti pagal mirimo datą ir nė karto negimdžiusios moters dubens kaulus. Kiti bažnyčios rūsiuose rasti mirusiųjų palaikai (kaulai) yra sudėti po plokšte „Amžina ramybė mirusiems“.

Parengė Danutė Mukienė


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2015.08.22
Pastabas siųskite adresu:
zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija