Į pradžią
Į pradžią

 • GRABNYČIOS, PERKŪNO DIENA, BLAŽIEJUS
 • ŠV. AGOTA
 • ŠV. VALENTINAS
 •  
  ŠV. POVILAS, PUSUŽIEMIS.
  Sausio 25 d.
   
  Švenčiama per patį pusiaužiemį. Sakoma, kad per Šv. Povilą barsukas išlenda iš olos. Jei diena saulėta, jis pamato savo šešėlį, išsigąsta ir įlenda atgal į olą. Tai rodo, kad antroji žiemos pusė bus šalta. Jei daro atvirkščiai – laukia šiltos žiemos savaitės.
  Jei per Šv. Povilą apsiniaukusi – lauk ankstyvo ir šilto pavasario.
  Sausio 25 dieną pagal seną paprotį reikėtų apeiti avilius ir pastuksenti į juos, kad bitutės sukiltų ir pradėtų ruoštis pavasariui.
  Žemaičiai žino, kad jei per Šv. Povilą apeisi sodo obelis ir jas papurtysi, gali tikėtis, kad tais metais jos gerą derlių duos.
   
  GRABNYČIOS, PERKŪNO DIENA, BLAŽIEJUS
   
  Grabnyčios, Perkūno diena švenčiama vasario 2 d., o vasario 3 d. – Blažiejus.
  Pati žiema, tačiau pavasaris mina žiemai ant kulnų, todėl sakoma, kad per Grabnyčias gaidys jau atsigeria po lašais.
  Grabnyčios dieną šventindavo linus ir žvakes, graudulinėmis vadinamas. Tokių žvakių kiekvienas stengdavosi pasirūpinti. Užėjus audrai ar perkūnijai, jas uždegdavo, nes tikėdavo, kad tokių švakių liepsna nuo perkūno, audrų ir ligų apsaugo. Su tokiomis žvakėmis mūsų senoliai ir burdavo. Uždegs ir žiūrės: jei dūmai į trobos vidų – tuos namus laimė neapleis, o jei dūmelis link durų nusitęsia, jau žinok, kad kas nors iš namiškių greitai mirs.
   
  ŠV. AGOTA
   
  Švenčiama vasario 5 d. Tą dieną žmonės skuba į bažnyčią, norėdami parsinešti namo pašventintos duonelės. Ji turi saugoti pastatus nuo gaisrų. Duonelė užkišama po balkiais, neužmirštama jos padėti ir į statomo namo kertę, pamatus. Nuo seno Lietuvoje išlikęs paprotys gaisro metu Agotos duonelės įmesti ir į ugnį, kad ugnis neišplistų ir visko aplinkui nesunaikintų. Be abejo, tokią dieną giminės ir artimieji neužmiršta pasveikinti varduvininkių.
   
  ŠV. VALENTINAS
   
  Švenčiama vasario 14-ąją. Lietuvoje ypač išpopuliarėjo paskutiniaisiais metais. Dabar tai simbolinė meilės ir įsimylėjėlių diena. Jos metu susitinka ir vienas kitą apdovanoja įsimylėjėliai, siunčiami laiškai su meilės prisipažinimais, dovanomis slapta apiberiami ir tie mylimieji, iš kurių nelaukiama tolygaus jausmų atsakymo.
  Miestuose dažnai jaunimas, ypač barų, kavinių ir restoranų šeimininkai, šią dieną propaguoja jau ir kaip atviros meilės dieną. Šv. Valentino dienos proga rengiamos didžiulės orgijos, triukšmingi koncertai, nemokamai dalinamos apsisaugojimo priemonės.

   


  © Žemaičių kultūros draugijos informacinis kultūros centras
  Tinklalapis atnaujintas 2014.09.01 .
  Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

  Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
  Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
  RodyklėĮ pradžiąInformacija