Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KUNIGAIKŠČIAI OGINSKIAI

Pranciškus Ksaveras Stanislovas Oginskis (1742–1814)


Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) karinis ir politinis veikėjas, Lietuvos lauko sargybinis, Ašmenos pulkininkas, LDK didysis prievaizdas, Rietavo ir Pževalsko seniūnas, Baro konfederatas, paskutinis LDK virtuvininkas kunigaikštis Pranciškus Ksaveras (Stanislovas) buvo  jaunesnysis Tado Pranciškaus Oginskio (1712–1783) ir Izabelės Radvilaitės (1711–1761) sūnus, Mykolo Kleopo Oginskio dėdė, Andriaus Ignoto Joachimo Juozapato (1740 m.  balandžio 13 d. – 1787 m. rugsėjo 12 d.) brolis.  Jis už nuopelnus 1770 m. apdovanotas Šv. Stanislovo ordinu, 1790 m. – Baltojo erelio ordinu.  Valdė Pervalką, Hanutą ir Zalesę.

P. K. Oginskis gimė 1742 m. sausio 17 dieną.  1771 m. rugsėjo 23-osios naktį P. K. Oginskis prie Stalovičų dalyvavo tame pačiame mūšyje, kuriame rusų kariuomenė, vadovaujama Suvorovo, sutriuškino etmono Mykolo Kazimiero Oginskio vadovaujamą tūkstantinį konfederatų būrį. P. K. Oginskis pateko į nelaisvę. Jo tėvas (Vitebsko vaivada Tadas Pranciškus Oginskis, sužinojęs apie „sutriuškintą Lietuvos kariuomenės stovyklą“, parašė laišką karaliui Stanislovui Augustui, kuriame užtarė savo jaunesnįjį sūnų, aiškindamas, kad jis „vykdė tarnybą atšiauriomis vadovo padėties sąlygomis“. Karalius iš Lietuvos ginklininko Andriaus Ignoto Joachimo Juozapato Oginskio (Pranciškaus brolio) jau buvo girdėjęs apie P. K. Oginskio padėtį ir 1771 m. spalio 6 d. vaivadai adresuotame laiške parašė, kad noriai įvykdė „padorius ir veiksmingus jo asmeniui žingsnius.“

P. K. Oginskis neturėjo palikuonių, todėl Zalesę kaip palikimą 1802 m. padovanojo savo brolio Andriaus sūnui Mykolui Kleopui Oginskiui. Pranciškaus Ksavero Oginskio laikų Zalesė yra minima XVIII a. inventoriuose.

Parengė Danutė Mukienė


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.29
Pastabas siųskite adresu:
zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija