Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KUNIGAIKŠČIAI OGINSKIAI

Matvėjus (Motiejus) Bohdanovičius (Bogdanovičius) Oginskis (XVI a. pr. – 1564)


Matvėjus Bohdanovičius (Bogdanovičius) Oginskiss [1] – vyresnysis Uogintų bei Stoniavos dvarų Žiežmarių paviete, namo Vilniuje, valdų rytinėje LDK dalyje savininko Bohdano Dymitrovičiaus Hlušonoko (m.  1542)  ir Bogumilos Pavlovnos (Paškovnos) sūnus, Stoniavos ir Kruonio dvarų savininkas. 1555 m. Matvėjaus mama  Bogumila Pavlovna savo velionį vyrą (Matvėjaus tėvą) jau vadino kunigaikščiu Fedoru Dymitrovičium Oginskiu.

Bogdanas ir Bogumila turėjo du sūnus Matvėjų ir Fedorą. Jie tapo dviejų Oginskių giminės šakų – vyresniosios (kunigaikščių) ir jaunesniosios (bajorų) pradininkai. [2] „Kunigaikštis Motiejus Oginskis (? – 1564 m.) ir kunigaikštis Fiodoras Oginskis (? – 1575 m.) tapo pradininkais dviejų Oginskių giminės medžio atšakų: vyresniosios, kuri XVII a. ir XIX a. pradžioje naudojo grafų titulą, bei jaunesniosios, Breslaujos atšakos, kuri prarado kunigaikščių titulą ir priklausė šlėktoms, vėliau – bajorams.“ [3]

„Kaišiadorių enciklopedijoje“ rašoma, kad Matvėjus nuo „1555 m. kartu su broliu Fedoru valdė Stoniavos dvarą Žiežmarių paviete, kuris priklausė dar jo tėvams. Apie 1559 m. paskirtas Vilniaus tijūnu. Vedė Kotryną Jurlovną, su kuria susilaukė dviejų sūnų ir keturių dukterų. [4]

Viena jo dukterų – Nastazija ištekėjo už Gabrieliaus Narkuskio, karaliaus rotmistro, pasižymėjusio LDK ir Lenkijos karaliaus Stepono Batoro karuose su Maskva. Jų duktė greičiausiai buvo Kristina Narkuska, kuri kartu su vyru Jonu Baka pardavė Strėvininkų dvarą Reginai Oginskienei, Bohdano Oginskio žmonai; pastaroji šį dvarą 1633 m. užrašė Kruonio stačiatikių vienuolynui; jai leidus, vienuolynas 1637 m. Strėvininkų dvarą pardavė Rainai Rajeckienei, Trakų žemės teismo teisėjo žmonai. Matvėjus Bohdanovičius mirė 1564 m. Jo žmona Kotryna iš Kauno pakamario Grigorijaus Tryznos 1570 m. įsigijo Kruonio dvarą. [1, 3].

 
1. Kaišiadorių enciklopedija http://www.kaisiadoriumuziejus.lt/enciklopedija/index.php?title=Oginskis_Matv%C4%97jus_Bohdanovi%C4%8Dius (žr. 2014-06-23).
2. Kaišiadorių enciklopedija http://www.kaisiadoriumuziejus.lt/enciklopedija/index.php?title=Oginskis_Matv%C4%97jus_Bohdanovi%C4%8Dius (žr. 2014-06-23).
3. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyrius, f. 198–472., l 1–2.
4. Sergejus Verameičikas, Mykolas Kleopas Oginskis (1765–1833), Vilnius, 2008.

Parengė Danutė Mukienė


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.29
Pastabas siųskite adresu:
zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija