Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KUNIGAIKŠČIAI OGINSKIAI

Juzefa Kalinovska-Oginskienė  (1816–1844)


Juzefa Kalinovska-Oginskienė  – pirmoji Rietavo kunigaikščio Irenėjaus Kleopo Oginskio (1808–1863) žmona. Antrą kartą jis buvo vedęs Juzefos seserį Olgą Kalinovską (1820–1899-04-20). Juzefa mirė jauna, būdama vos 28-erių metų amžiaus. Su ja Irenėjumi ji palikuonių nesusilaukė. Irenėjaus žmonų Juzefos ir Olgos tėvas buvo Lenkijos kariuomenės generolas Jozefas Kalinovskas. Šiais giminystės ryšiais I. K. Oginskis caro rūmuose atvėrė protekcijų duris ne tik sau, bet ir kitiems Oginskių giminės nariams.

Juzefa Kalinovska skambindavo fortepijonu, gerai dainuodavo. Ją, 1843 m. atvykusią į Rietavą, jau pasitiko kunigaikščio Irenėjaus Oginskio suburta, tuomet dar veikiausiai samdyta kapela. Antroji žmona Olga taip pat neblogai dainuodavo. Jos muzikinį skonį suformavo Sankt-Peterburgas, caro aplinka.

Juzefos sesuo Olga buvo caro Aleksandro II freilina, caraičio mylimoji. Vesdamas ją, I. K. Oginskis gavo ne tik turtingą žmoną (iš caro ji gavo 7 dvarus Rusijoje ir apie 2 mln. aukso rublių), bet ir caro užtarimą.

Irenėjaus ir Olgos santuokos metu gimė du sūnūs:  Bogdanas Oginskis (1848 m. vasario 10 d. Rietave – 1909 m. balandžio 8 d. Rietave) ir Mykolas Mikalojus Oginskis (1849–1902).

Irenėjaus Oginskio ir jo žmonos Olgos Kalinauskytės-Oginskienės atminimas įamžintas Rietavo bažnyčioje, kurios statybą jie finansavo. 1863 m. I. Oginskiui paminklą-biustą iš juodo ir balto marmuro sukūrė dailininkas A. Cattier (Katje). Šalia, kiek aukščiau, yra to paties dailininko sukurtas Irenėjaus žmonos Olgos biustas.

Olgos vyras Irenėjus Kleopas mirė 1863 m. Jo kapavietė yra šalia Rietavo parke stovinčio  kunigaikščių Oginskių koplyčios, kurioje yra palaidota jo žmona Olga ir abu jų sūnūs –  Bogdanas ir Mykolas Mikalojus Oginskiai. Irenėjaus kapo vietą ženklina juodo marmuro stela.  

Parengė Danutė Mukienė


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2015.03.17
Pastabas siųskite adresu:
zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija