Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KUNIGAIKŠČIAI OGINSKIAI

Ivo Zaluskis (gimė 1939 m.)


Pianistas, kompozitorius, rašytojas, Mykolo Kleopo Oginskio proproprovaikaitis, jo vyriausiosios dukters Amelijos ir Karolio Teofilio Zaluskio trečios kartos provaikaitis, Rietavo garbės pilietis. Gimė 1939 m. Krokuvoje. 1946 m. kaip pabėgėlis atvyko gyventi į Didžiąją Britaniją. Mokėsi Benediktinų kolegijoje, Karališkojoje muzikos akademijoje, Šv. Marijos kolegijoje Tvichenhamene, netoli Londono. Ilgą laiką dirbo muzikos dėstytoju. Nuolat domėjosi įvairia muzika, taip pat ir klasikinės, roko muzikos simbioze. Sukūrė keletą miuziklų jaunimui, roko operų, roko simfonijų, „Iškilmingas mišias“ (Missa Solemnis) solistams, chorui, roko grupei ir orkestrui. 1960–1970 m. grojo Londono lenkų įkurtoje roko grupėje. 1989 m. atsisakė dėstytojo darbo, vėl pradėjo sistemingai muzikuoti ir kartu su savo dabar jau velione pirmąja žmona Pamela pasišventė muzikos tyrinėjimams.

Parašė 10 knygų apie muziką ir jos kūrėjus. Tarp jo knygų yra ir biografinių leidinių apie V. A. Mocartą (Wolfgang Amadeus Mozart), F. Šopeną (Frederik Chopin), F. Listą (Franz Liszt), K. Černy (Carl Czernny).

1994–2014 m. I. Zaluskis koncertavo daugelyje Europos valstybių. Savo koncertinėms programoms jis dažniausiai parenka Oginskių dinastijos atstovų sukurtą muziką ir taip klausytojams pristato Mykolo Kleopo Oginskio ir jo palikuonių kūrybinį palikimą. 1996, 1998 m. Londone I. Zaluskis išleido keletą kompaktinių diskų, tarp jų ir „Oginskių dinastijos muzika“. I. Zaluskio angliškai parašytas leidinys „Oginskių genealogija“ išverstas į rusų kalbą ir 2006 m. išleistas Minske (Baltarusija). 2007 m. ši knyga, pavadinta „Oginskių genas“, išleista Klaipėdoje – S. Jokužio leidykloje-spaustuvėje (knygą iš anglų kalbos išvertė Sandra Rupeikienė).

Į Lietuvą Ivo Zaluskis pitrmą kartą atvyko 2006 metų rudenį kartu su antrąja žmona Lorna – dalyvauti II tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Kunigaikščių Oginskių kultūrinės veiklos pėdsakai“. Vėlesniais metais keletą kartų dalyvavo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus organizuojamuose tradiciniuose „Polonezų kelias“ renginiuose bei Plungėje organizuojamuose Mykolo Oginskio tarptautiniuose muzikos festivaliuose, daugelyje kitų Lietuvoje vykusių kultūros renginių. .

Parengė Danutė Mukienė


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.24
Pastabas siųskite adresu:
zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija