Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KUNIGAIKŠČIAI OGINSKIAI

Ivanas Hlazina (XIV–XV a.)


Kunigaikštis Ivanas Hlazina – Mstislaveco dvarą Smolensko žemėse turėjusio Vasilio / Vasilijaus Hlazinos sūnus. Šį dvarą tėvas paliko sūnui kunigaikščiui Ivanui. Be krikšto pavardės „Hlaziničius“, jis turėjo ir pravardę „Puzininas“. Suprasliaus sinodike yra užrašyta: „kunigaikščio Hlazinino bei jo brolio kunigaikščio Ivano Puzinino giminė“.

Valdant Kazimierui Jogailaičiui, Ivanas Hlaziničius pabėgo į Maskvą, tačiau jo vaikai ir žmona pakeliui buvo sulaikyti ir pasiliko Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK). 1494 m. Maskvos kunigaikštis Ivanas III pareikalavo, kad LDK kunigaikštis Aleksandras išduotų Ivano Hlaziničiaus žmoną – kunigaikštienę ir vaikus, tačiau to nebuvo padaryta. Yra pagrindo teigti, kad jei Ivanas Hlazina nebūtų pabėgęs, o jo vaikai ir žmona nebūtų sulaikyti ir pasilikę LDK, Oginskių giminė neegzistuotų. Tolimesnis bėglio likimas Maskvoje yra nežinomas.

Be 1496 m. paminėto I. Hlaziničiaus sūnaus Jurijaus, kunigaikštis Ivanas paliko ir daugiau sūnų: Dimitrą, Ivaną (jo sūnus Timofejus pasivadino pravarde „Puzina“ ir pradėjo Puzinų giminę), Levą, Mykolą ir Andrėjų, kurie įtraukti į Smolensko kunigaikščių ir bajorų sąrašą, sudarytą XV a. pabaigoje. Visi jie vadinosi Hlušanakais arba Hlušonakais. [1].


1. Sergejus Verameičikas, Mykolas Kleopas Oginskis (1765–1833), Vilnius, 2008.

Parengė Danutė Mukienė


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.24
Pastabas siųskite adresu:
zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija